Popüler Yazılar

Merzifonun Seçilmiş Yerleri

Burası Merzifon Cumhuriyet Okulu arkası ,bir nevi 90 lı yılların en gözde yerlerinden neden mi?

Burası bu okulda okuyanlarında anlayacağı gibi haylazlıkların çıkış noktası burası o zamanki düşünceyle özgürlük alanı yada kimisine göre dünyanın en güvenli yeri kimbilir.

90 lı yıllarda çocuk olmak buydu belkide cuma günleri okuldan kaçmak için tamda resmin oldugu yerdeki kapıdan kaçamaklar çoktu.Şu an ne düzeyde bilemeyiz ama o zamanlar arkadaşlık ve dostluk çok sıkıydı.Tabikide daha eski yıllar bambaşkaydı fakat yaşadığımız yıllar bize bunları gösterdi varsa sizinde anlılarınız yazının altında yorumlarınız bekliyoruz.

Merzifonda burası ne kadar Amerikan Koleji olarak anılsada herkezin ağzında bir kere kilise olarak kaldı. Buranın gerçek hikayesini bundan önceki yazılarımızda paylaşmıştık. Burası aslında çok farklı bir mimariye ve esrarengiz sırlara dayalıdır. Geçmiş kişilerden duyduğumuz bir rivayete göre burada tam kulenin en alt katındaki mutfağın ortasında bir taş var ve o taşın altında gizli bir tünel olduğu söylenmektedir. Kimisine göre boş bir yer ama kimiside samsuna uzanan uzun bir yer altı  tünelinin olduğunu söylüyor. Geçmiş zamanlardan illaki buraya ait ciddi bilgilere sahip olan hemşerilerimiz vardır. Eğer sizinde bu konuda bir yorumunuz varsa yazının altında belirtiniz.

Merzifonun gözde köylerinden Hıra köyüne giden ve merzifonun çıkışında çatallaşan yol ..

Şu an için aslında bu köy yolu çokta iç açıcı bir halde değil sebebi başı boş arkadaşlarımızın kardeşlerimizin geceleri köy yolunda araba içlerinde içki içmeleridir. Bu konuda kimseye karışma hakkına tabikide sahip değiliz fakat Merzifonlu hemşerilerimizde bu durumdan pek memnun değiller.Sizinde bir şikayetiniz yada öneriniz varsa aşşağıya bir yorum bırakabilirsiniz.

Meşhur taşanımız ; Bir Çok esnafa ekmek kapısı olmuş ve hala olmaya devam eden merzifonumuzun vazgeçilmez tarihinden Merzifon Taşhan

Ne kadar doğru bilinmez fakat zamanın bir çok önemli sadrazamları ve padişahlarını konuk etmiş. Restore edildiğinden bu yana Yılların yorgunluğunu üstünde tutan mimarimiz Merzifonumuzun vazgeçilmezlerindendir.

Merzifon Haşim Dülger  İlköğretim okulu ve yanındaki Merzifonun tanınmış esnaflarından rahmetli Arif usta

Merzifonumuza bir çok Başarılı öğrenci yetiştiren Haşim Dülger İlköğretim okulu 90 larda en popüler okullar arasındaydı . En büyük başarıları ise hentbolda yenilmemezlik ünvanlarının olmasıydı. Okulumuz halen eğitim ve öğretim hayatına devam etmektedir.

Ağzınız sulandı değilmi 

Merzifonun eşsiz yemeği keşkek , bayram sabahlarının vazgeçilmezi , sabah kahvaltılarını güzelleştiren kültürümüze ait merzifona tasdiklenmiş (resmi olarak)  yemeğimiz. Herkez farklı sever kimi soslu kim, sossuz , kimisi etli , kimisi etsiz o güzel yorumlarınızı bekliyoruz …

yorumlar

Merzifonun Seçilmiş Yerleri için henüz yorum yapılmamış! İlk yorumu sen yapabilirsin.


Menüyü Kapat
Menü