Merzifonun Manevi Bekçileri


20229469_1917039268575068_4679767898987348869_o
20229469_1917039268575068_4679767898987348869_o

‘’ ŞEYH ABDÜRRAHİM RUMİ MERZİFONİ HAZRETLERİ’’
Hükümet Konağımızın hemen altında Eren Sokağa cepheli bir kabristan. Hemen hemen hergün yanından geçtiğimiz ağaçlar içinde . Manevi bir huzur ile gönülleri derdest eden , kalplerin ona muhabbete programlanmış yazılımı varmışçasına harekete geçen, bir koca manevi bir iklim. Ceddimiz Şeyh Abdurrahim Rumi..
Koskoca bir ömür ve en samimi arkadaşının Peygamberimiz’in övgüsüne mazhar olmuş, İstanbul’un Fatih’inin Bizans surlarından içeri geçerken, koşuşan halka işaret ettiği hocası Akşemsettin Hazretlerinin olduğu manevi değerimiz.. Çelebi Mehmet , 2. Murat ve Fatih Sultan Mehmet devrinde yaşayan Şeyh Abdurrahim Rumi Hazretleri Arkadaşı Akşemsettin Hazretleri ile Amasya’da medrese öğrenimleri sırasında tanışmış, sonsuzluğa giden bir arkadaşlığın temelini orada atmış. Tasavvuf konusunda ilerlemek amacıyla Mısır’ın yolunu da beraber tutmuş bu manevi kılavuzlar.
İlim görmek, insanlığa faydalı olabilmek amacıyla Mısır’dan Horasan diyarı şimdi ki Afganistan sınırları içinde yer alan Herat’ta tam altı yıl sonunda bir kor haline gelen bir beden. Hocası Zeyneddin Hafi Hazretlerinin övgüsüne mazhar olan ve ; ‘’Ne zaman ki kendi memleketine dönmek arzusunu gösterdi , ben de bu asil, ruhani görüşlü aziz oğlumu Allah’ın kullarını , Allah’ın yoluna doğru götüreceğini, Hazreti Peygamber’in yoluna yol göstericilikte yanılmayacağımı anladım’’ diyerek rum diyarına yani memleketi Merzifon’a gitmesine izin vermiş, arkasından bir de hafızalara kazınan bir beyit söylemiştir.
‘’Bir aşk kütüğü yaktık , diyar-ı ruma attık..’’
Kalbinde Allah ve Peygamber sevgisi ile Merzifon sevgisini barındıran manevi büyüğümüz memleketinde kalmayı tercih etmiş 15. Yüzyıl Türk Edebiyatında Türk dilini en iyi kullanan şairlerin önde gelenlerinin içinde adını yazdırmıştır. Meşhur bir beyiti vardır;
Tövbe Yarâb hata yoluna gittiklerime
Bilip ettiklerime, bilmeyip ettiklerime
Garip Hafız Hazretlerinin Merzifon’a her geldiğinde ilk önce uğradığı , bir değerin değer verdiği Merzifon’umuzun Manevi Sultanı Şeyh Abdurrahim Rumi Hazretleri’nin varlığından nüfusumuzun kaçta kaçı haberdar bir selam vermek adına?
Koca bir ömrünü bir toplumun ihyası için harcayan, dur durak bilmeyen , insanlığı bir fener gibi aydınlatan ve memleketi Merzifon’u seven , bizim çok büyük bir ayrıcalığımız ve değerimiz olan , Şeyh Abdurrahim Rumi Merzifoni Hazretleri’nin yüce makamlarına Fatihalar selamlar göndermek boynumuzun borcu olmalı.
Gelecek neslimizin aydınlık yarınlara koşabilmesi için geçmişini iyi bilmesi, iyi tahlil etmesi, iyi anlatması gerektiğini, her birey aklından çıkarmamalı.. Şunu bilmeliyiz ki; gelecek yarınlarımıza ancak geçmişimizin ışığı altında koşabiliriz.
Bu toprakların değerleri bizim değerlerimize değer katmaktadır. Mühim olan bu değerleri saklı köşelerinden çıkarıp parlatmak, anlamak, anlatmak gerekir.
Bu toprakları, bu yeşillikleri, bu havayı güzel yapan , daha nice manevi şahsiyetlerimiz olduğunu unutmayalım!
Onların dualarını üstümüzde her an hissetmek dileğiyle..
FATİH SÜTCÜ


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

üzüldüm üzüldüm
0
üzüldüm
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
kızgın kızgın
0
kızgın
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
mutlu mutlu
0
mutlu
tuhaf tuhaf
0
tuhaf
tatlı tatlı
0
tatlı
farklı farklı
0
farklı
havalı havalı
1
havalı
admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı