Merzifonda Kurtuluş Savaşında Yaşanan Esrarengiz Olay


Merzifonda Kurtuluş Savaşında Yaşanan Esrarengiz Olay

Merzifonda Kurtuluş Savaşında Yaşanan Esrarengiz bir olay şöyle anlatılıyor ;1908 senesinde Ermeni idadisi kuruldu. Ermeni gazetesi çıkarıldı.  1910-1912 yıllarında birçok ermeni ailesi kendiliğinden Müslüman oldular. Ermeniler tarafından bu aileler tehdit edilmeye başlandı. 1915 senesinde savaş sebebiyle buralardaki halkın tekrar olay çıkartmasından korkularak taşınmaz malları kaydedilerek Suriye’ye götürüldüler. Maalesef bazı bağnaz kişiler Cıngıllı mevkiinde bulunan Hristiyan mezarlığını göç edenlerin gözü önünde sürerek tarumar ettiler.

Bu vatandaşlarımız bir sürü mağduriyet sonucu oralara vardılar Kolej kapatıldı. Öğretim görevlileri geri gönderildi. Burası askerleri tedavi etmek için sağlık ocağı olarak kullanılmaya başlandı. Savaş sonunda mütareke kuvvetlerinden İngilizler Merzifon’u işgal ettiler. 9 Mart 1919 da İngiliz birliğinin Merzifon’a geleceği haberi duyulunca Rumlar ve Ermeniler Urumcuk (Bahçecik) köprüsüne kadar giderek Solter idaresindeki İngiliz birliğini coşkun gösterilerle karşıladılar.

Merzifon’a giren birlik Hükümet konağında bulunan Türk bayrağını indirerek yerine İngiliz bayrağı çekti. Bu arada bir İngiliz askeri türk askerlerinden birini itmesi üzerine gergin olan sinirler tamamen boşalarak liseli gençlerle askerler arasında çatışmalar çıktı. Ertesi gün gösterilerin daha artması üzerine olayların kontrollerinden çıkacağı korkusunu taşıyan İngilizler konağa tekrar Türk bayrağını çektiler.

Atatürkün Telgrafı Korkuttu

Cezaevinde bulunan bütün ermeni ve Rum mahkumları serbest bıraktılar. Bundan yüz bulan ermeni komitacılar Rum Pontus çeteleriyle birleşerek ortalıkta tekrar terör estirmeye başladılar.  Bu arada tekrar geri dönen Ermeniler taşınmaz mallarının Türkler tarafından gasp edildiğini ileri sürerek soruşturma komisyonu kurulmasını istediler. İki ermeni ve bir Rum’dan oluşan komisyon ilk olarak İttihat ve terakki partisinin yöneticileri içeri attı. Müslüman olmuş Ermenilere tekrar baskı yaparak eski din ve isimlerini almaya zorladılar.  Yakalanamayan bazı parti yöneticileri Mustafa Kemal’in Havza’ya gelmesinde yanına gelerek durumu anlattılar. Merzifon’a Mustafa Kemal’in telgrafı geldiğinde korkan soruşturma üyeleri partilileri serbest bırakıp, soruşturma komisyonunu lağvederek kaçıp gittiler.

İşgal gücü 2000 Ermeni’yi kolejde toplayarak onları herhangi bir saldırıdan korumaya çalıştılar. 11 Haziran günü yüzbaşı Hurst’un başkanlığındaki İngiliz birliği, iki kamyon ve on at arabasına yanlarına Ermenileri de alarak Samsun‘a doğru yola çıktılarsa da Çakallı mevkiindeki Hacılar dağında Kavaklı Ekrem Bey, Yüzbaşı Süreyya ve Üsteğmen Vehbi efendinin çetesinin baskınına uğradı. Askerlerin silahları, üniformaları alındı. Sivil halka dokunulmadı.  Artık Türklerden gözü iyice yılan İngilizler Merzifon’u tamamen boşaltmaya karar verdiler. 26 Eylül 1919 günü bu kararı Ermenilere sunan İngilizlerle Ermeniler arasında taşlı sopalı bir kavga çıktı. Ermeniler: “Siz gelene kadar biz türk kardeşlerimizle barış ve huzur içinde yaşıyorduk.

Bizi kışkırtıp onları evlerine ve mallarına göz diktirdiniz. Şimdi de bizi nasıl ortada bırakıp gidersiniz !…” diyerek küfürlerle ingilizlere ve kışkırtıcılara saldırdılar.  Türkler olayların durulmasında gayret göstererek gitmek istemeyenleri tekrar bağırlarına basacaklarını söyleyerek büyük bir fazilet örneği sundular.28 Eylül 1919 günü 5 Kamyon ve 40-50 at arabasına bindirilen Ermeniler gözyaşları içinde memleketi terk ettiler. Hacılar dağında tekrar çevrilen konvoyda bulunan askerlerin silahları alınarak konvoy serbest bırakıldı. 4 Ekim 1919 günü Samsun’dan ayrılan ingilizler fiili işgale son verince İstanbul’daki Rum Patrik Dorates ve Ermeni Patrik Zoven efendi işgalin kaldırılmasının o bölgede büyük bir ermeni kıyımına sebebiyet vereceği iddiasıyla işgal komitesine dilekçe verdiler. 18 Ekim 1919 da Vezirköprü’deki Rum ve Ermeni temsilcileri ise içişleri bakanlığına iddiayı yalanlayan bir bildiri sundular. Topal Osman Olayı Topal Osman çetesiyle birlikte 28 mayıs 1921 de Samsun’dan Ankara’ya giderken buraya geldiklerinde Yokuş başındaki (yıkılan) Eski PTT binasını karargâh edindi. 

Merzifonda Kurtuluş Savaşında Yaşanan Esrarengiz Olay
Merzifonda Kurtuluş Savaşında Yaşanan Esrarengiz Olay

Topal Osman Çetesi

Osman Ağa merasimle karşılanmadığını, kendisine gerekli hürmetin gösterilmediğini bahane ederek şehirde terör estirdi.  Bu terörün bir örneğini bize anlattıklarında inanmak istemedik. Ama olayı anlatan kimsenin yalan söylemeyeceğinden çok eminiz. Gayrimüslimlerden bir kısmını eski Caminin yeri olan (daha sonra da Rus pazarı olarak kullanılan) meydanda toplayan topal Osman büyük bir ateş yaktırarak meydanın karşısına kadar yalınayak gidebilen kimseleri serbest bırakacağını söyler. Geçmek istemeyenleri süngü zoruyla ateşe iterler. İnsanların çoğu yolun yarısına gelemeden ayak tabanları yandığından daha fazla ilerleyemeyerek ateşe düşüp yanarak ölürler. O zamanlar ermeni cemaatinin başkanlığını yapan Demirci Çalkayıcıoğlu’nu da meydana sürerler.

İriyarı, babayiğit bir kişi olan Çalkayıcıoğlu lap lap yürüyerek karşıya geçer. Karşıda bulunan çete elemanları serbest kalabilmesi için şimdi de tekrar geri gitmesini şart koşarlar. Tekrar lap lap yürüyerek karşıya geçer. Bu sefer de bu taraftaki çeteciler karşıya gitmesini şart koşarlar. Artık gücü iyice tükenen Çalkayıcıoğlu yolun yarısında ateşlerin arasına düşerek kaybolur.“ Terörden iyice ürken Ermeniler evlerinin çetecilerin eline geçmemesi için yangın çıkarırlar.

18 saat devam eden yangın Erzincan, Seydibölük mahallelerinin tamamı; Hacıbali mahallesinin de büyük bir bölümünün yanarak yok olmasına sebep oldu. Bu arada birçok acı olaylar zuhur eder: Yokuşbaşında içinde havuzu olan bir ermeni evini çeteciler ateşe verince evin sahibi ermeni ateşten korunmak umuduyla havuzun içine girerse de orada sıcaktan can verir. Camid pınarının olduğu yere yakın bir evde oturan iki ermeni çetecilerden kaçarak camid pınarına saklanırlar. Orada bu olaylar zamanında yaşamış yaşlı bir amca Ermenilerin yakalanarak orada öldürüldüklerini, pınarın duvarlarının kan olduğunu söyledi.. 

Almanyada Çalışmak İçin Tıklayınız

Evden Para Kazanma Yolları

Merzifonun Eski Kahramanlarından Topal Osman Çetesi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

üzüldüm üzüldüm
1
üzüldüm
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
kızgın kızgın
0
kızgın
şaşkın şaşkın
0
şaşkın
mutlu mutlu
0
mutlu
tuhaf tuhaf
0
tuhaf
tatlı tatlı
0
tatlı
farklı farklı
0
farklı
havalı havalı
0
havalı
admin

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı