Yedikır Barajı

  • admin

Valla Bana Soracak olursanız Merzifonun balık cenneti diyebilirim. Sebebi ise en büyük balık hikayeleri hep yedikır barajından gelmiştir. Bir çok merzifonlu kardeşlerimizin hafta sonu durağı burasıdır. Aslına bakarsanız gidilmeyecek yerde değil güzel,temiz,piknik alanı ve bir çok sosyal aktivitelerde eklenmiş, ayrıca bundan 15 gün önce gittiğimde su bayağı bir çekmişti yani azalmıştı fakat baraj hala aynı barajdı. Aslına bakarsanız küçükken bu baraja bakmaya korkardım beni biraz ürkütürdü.Nedendir bilmem ama ortadaki ada hep ilginç ve o kadarda korkunç gelmişti . Peki Yedikır barajı nasıl bir yerdi buyrun öğrenelim. Suluova ilçe sınırları içinde bulunan Yedikır Barajı Yaban Hayatı Koruma Sahası, il merkezine 35 km., Suluova’ya 8 km., Merzifon’a 12 km. uzaklıktadır. Yaklaşık 900 hektarlık bir alanı kaplayan sahanın 600 hektar kadarını göl oluşturur. Geri kalan kısmı, içinde sosyal tesisler ve piknik alanlarını barındıran sazlık ve ağaçlandırma alanıdır.
1985 yılında tamamlanan baraj gölünün kısa bir süre içerisinde pek çok kuşun konaklama alanı haline gelmesiyle Yedikır 1989 yılında Yaban Hayatını Koruma Sahası ve SİT alanı ilan edilmiştir. Barındırdığı kuşlar ve yaban hayvanları bakımından oldukça zengin olan bölge Türkiye’de “Önemli Kuş Alanı” statüsüne sahip yerlerden biridir. Bazı kaynaklara göre 100’den fazla kuş türünün yaşadığı Yedikuğular Kuş Cenneti’nde görülebilen kuşların bazıları küçük batağan, bahri, karabatak, gribalıkçıl, büyükbalıkçıl, küçükbalıkçıl, sakarca, boz kaz, angıt, fiyu, boz ördek, çamurcun, yeşilbaş, kılkuyruk, elmabaş patka, büyük tarakdiş, sakarmeke, kervan çulluğu, büyük karabaş martı, karabaş martı ve turnadır.
Baraj gölünün çevresi ise tüm doğal güzelliği korunarak, bazı sosyal tesisleri de barındıracak biçimde gezi ve piknik alanı olarak düzenlenmiştir. Bahar ve yaz ayları boyunca bölgede yaşayanların ve Amasya’da ziyaret amaçlı bulunanların uğrak yeri haline gelen Yedikır, etrafındaki yürüyüş parkurları, basketbol ve tenis kortu gibi sportif alanları, ziyaretçilerin tüm ihtiyaçlarını zahmetsizce karşılayabilecekleri piknik alanlarıyla size doğanın tam kalbinde bir gün sunar. Göl çevresi, amatör olta balıkçılığı yapmak isteyenler için de vazgeçilmezdir.
Ulaşım İl merkezine 35 km., Suluova’ya 8 km., Merzifon’a 12 km. uzaklıktadır.


ETİKETLER