Taşan Kapılarını Turistlere Açtı

  • admin

TARİHİ ‘TAŞHAN’ KAPILARINI TURİZME AÇTI
Geçtiğimiz aylarda ihale süreci tamamlanarak Merzifonlu girişimciler tarafından tadilat çalışmalarına başlanılan ve Ramazan ayı içerisinde hizmete başlayan tarihi Taşhan için açılış töreni dün düzenlendi.
Merzifon’un önemli tarihi ve turistik mekanlarından birisi olan Taşhan Filiz Yıldırım ve Murat Yayla tarafından restorasyon çalışmaları tamamlanarak tekrar ilçenin turizmine hizmet etmeye başladı.
Yenilenen çehresi ve tarihi dokusuyla hem otel hem de restaurant olarak hizmet verecek olan Taşhan’ın açılış törenine Merzifon Kaymakamı Gürkan Demirkale, geçmiş dönem Amasya Milletvekili Akif Gülle, Tokat Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılıç, AK Parti Merzifon İlçe Başkanı Yasin Kuzucu, AK Parti Amasya Milletvekili Adayı Hasan Çilez, Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Osman Kavak, bazı belediye meclis üyeleri, mahalle ve köy muhtarları, Belediye Halkla İlişkiler Müdürü Mesut Özkaracalar ve davetliler katıldı.
Tarihi Taşhan Butik Otel ve Restaurant’ın açılış töreninde konuşan Tokat Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılıç, Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak 2004 yılından beri Merzifon’da önemli çalışmalara imza attıklarını ifade ederek bu kapsamda 23 eserin yaklaşık 23 milyon TL’lik rakamla restore ettirildiğini söyledi.
AK Parti geçmiş dönem Amasya Milletvekili Akif Gülle ise yaptığı konuşmada, Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün Merzifon’da neye ihtiyaç duyulursa hepsinin tamamladığını kaydederek, Taşhan’ın işletmeciliğini üstlenen Filiz Yıldırım ve Murat Yayla’ya teşekkür etti.
Merzifon Kaymakamı Gürkan Demirkale’de yaptığı konuşmada, geçmişte Taşhan’ın 100 yıllardır Merzifon’a hizmet ettiğini bundan sonra da hizmet edeceğini söyleyerek, “Restorasyon çalışmaları tamamlanarak hizmete açılan Taşhan’ın tarihte önemli bir misyonu var” dedi.
Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından kurdela kesildikten sonra Taşhan gezildi. Yıldırım ve Yayla, restorasyonu tamamlanan tarihi Taşhan hakkında protokol üyelerine bilgiler verdiler.
Taşhan’ın gezilmesinin ardından Amasya’ya Atatürk Kültür ve Sanat Festivali’ne katılmak üzere gelen Bulgaristan Halk Oyunları ekibinin gösterisi davetliler tarafından büyük beğeni topladı.


ETİKETLER