Merzifonun Toplam 7 Yıllık İçme Suyu Kaldı

  • admin

Merzifon Belediyesi tarafından organize edilen Merzifon Su Yönetim Projeleri Bilgilendirme toplantısı Akif Gülle Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konuşmacı olarak Merzifon Belediyesi Elektrik Teknikeri Hakan Yeğen, Çevre Mühendisi Tolga Yanılmaz, Su Kayıp Kaçak Uzmanı Alev Kabakçı, Çevre Mühendisi Enes Şimşek, Merzifon Atık Su Tesisi Müşavirlik Hizmetleri firma yetkilisi İnşaat Mühendisi Hakan Bezirci, İnşaat Mühendisi Serkan Bolsoy’un katıldığını bilgilendirme toplantısının açılışını Belediye Başkanı Alp Kargı yaptı.

Başkan Kargı, yaptığı açılış konuşmasında ilerleyen günlerdeki en büyük sorunların başında su sıkıntısının geldiğini ifade ederek, konusunda uzman ekipler tarafından hayata geçirilecek projelerle de bunun önüne geçeceklerine inandığını belirtti.

7,3 YILLIK SUYUMUZ KALDI

Merzifon Belediyesi Elektrik Teknikeri Hakan Yeğen ise İçme Suyu mevcut durumu ile yağmur suyu ve dere ıslah çalışmaları hakkında bilgiler verirken, Merzifon’un 7,3 yıllık içme suyunun kaldığını belirtti.

Yeğen, 14 aktif kuyudan Merzifon’un içme suyunun karşılandığını ve şuanda 58 metreden bu suyun çıkarıldığını belirterek, her yıl 5,5 metre derinliğe inildiğini söyledi. Devlet Su İşleri tarafından 100 metrede stokun sona erdiğinin belirtildiğini de söyleyen Hakan Yeğen, Merzifon’un da mevcut şartlarda 7,3 yıllık suyunun kaldığını ifade etti.

Merzifon’un 200 bin metre borularla çevrili olduğunu söyleyen Yeğen, buralardan da 26 bin aktif abonenin faydalandığını kaydetti. Merzifon’da yapılacak yeni projelerle yağmur suyunun Paşa Deresi ve Kuruçay’daki dereye aktarılacağını bundan sonra da ilçenin herhangi bir sel felaketi ile karşı karşıya kalmayacağını da söyleyen Hakan Yeğen, dere ıslah çalışmalarının da tamamlandığını belirtti.

Sayaç konusunda da açıklamalarda bulunan Hakan Yeğen, Merzifon’da 26 bin aktif abonenin bulunduğunu bunlardan 6 bin 500’nün elektronik sayaç kullandığını geri kalan 19 bin 500’nün de eski tip sayaçları kullanmaya devam ettiğini ifade etti.

YENİ MERZİFON BARAJININ MALİYETİ 179 BİN 658 TL

Yeni Merzifon Barajının son durumu hakkında da Çevre Mühendisi Tolga Yanılmaz bilgiler verdi. Yanılmaz, daha önce Bakırçay projesinde bulunan barajın ilk yerinden vazgeçildiğini, buraya regülatör yapılarak su şişirildikten sonra yaklaşık 4 bin 900 metre ve 3 metre çapındaki kanal ile suyun Yeni Merzifon Barajı’na aktarılacağını söyledi. Yanılmaz, Yeni Merzifon Barajı projesi kapsamında bir adette arıtma tesisinin bulunduğunu ifade ederek, buradan şehrin içme suyu temininin sağlanmasının planlandığını belirtti.

İçme suyu arıtma tesisinin günlük 30 bin metreküp kapasiteli olarak planlandığını da belirten Çevre Mühendisi Tolga Yanılmaz, yapılacak olan projenin toplam maliyetinin 2015 yılı hesaplamalarına göre 179 milyon 658 bin 108 TL, bu tesisin sadece içme suyu amaçlı olduğu için tamamının Merzifon Belediyesi tarafından ödeneceğini söyledi.

Bakırçay Projesi’ne alternatiflerin olup olmadığı yönünde çok soru ile karşılaştıklarını da söyleyen Tolga Yanılmaz, Devlet Su İşleri’nin üç tane proje içerisinde en uygununun Bakırçay projesi olarak gördüğünü kaydetti.

Kaynak: Nurettin Değirmenci


ETİKETLER