Merzifonu Gezen Bir Turistten Merzifon |

Merzifonu Gezen Bir Turistten Merzifon

  • admin

Merzifon’un içine girdiğimizde karşımıza aşağıdaki Atatürk anıtı çıkmaktadır. Burası cumhuriyet caddesinin en aşağısında Merzifon otogarına yakın bir yerdedir. Resimde görünen Otel Merzifonun en büyük ve en lüks oteli olan Valiente oteldir. Yeni yapılmış olup Merzifonlulara ve Merzifona gelen tüm ziyaretçileri kalabilecekleri kalitede bir yer sunmaktadır şiddetli tavsiyemdir.

Merzifonu gezerken aklımda tarihi yerleri hamam, camii gibi turistlik yerleri ararken karşıma Kara Mustafa Paşa caddesinde bulunan  Aşut camii çıktı. Yapımı oldukça eski olan cami güzel bir görüntü sergilemektedir. İçi biraz küçük ama çok güzel eminim görmeyen bir çok Merzifonlu olabilir.

 

Merzifon’un en önemli merkezi Kara Mustafa Paşa camiinin yer aldığı meydandır. Buranın görüntüsü aşağıda verilmektedir. Öyle bir meydanki Belediyeler arasında görüntü açısından birinci olmuş ve diğer bir çok belediyeye örnek bir unsur kapsamında gibi bir o kadar mağrur ve gurur verici.

 

Kara Mustafa Paşa camii 1666 yılında yaptırılmıştır. Aşağıda iç görüntüsü yer almaktadır. Aslına bakarsak buraya yazmaya ne defter ne kitap yeter. Sadece bu tarihi camii için ayrı bir döküman sunacağım sizlere.

Dışarıda bulunan şadırvanın kubbe altı tasarımı oldukça güzeldir. Zileli Emin’in bu süslemeleri 1875 yılında yaptığı bilinmektedir. Bu resimlerde 3 şehir tasvir edilir. Birincisi İstanbul, ikinci Amasya, üçüncü ise muhtemelen Viyanadır.

Camiinin avlusunda ise asırlık çınar vardır. Üzerinde yazılan dikim tarihine göre camii ile yaşıt olduğu düşünülür.

Camiinin avlusundan geçtiğinizde karşınıza bakırcılar Çarşısı ve Osmanlı bedesteni gelmektedir. Burası halen şehrin kalbinin attığı yerdir. O kadar etkilendim ki şunu bir kere daha anladım Anadolumuzun yöresi o kadar tarihi ve okadar güzelki her şehrin kendine has güzelliği doğası ve insanı vardır ama sen başkasın Merzifon yine gelicem yine görücem seni …

 

Bugünlük benden bu kadar, size iyi gezmeler

kaynak geziyorumgoruyorum


ETİKETLER

  • Orhan
    8 ay önce

    Selamünaleyküm, tam olarak halka hitap eden makalelerinize hayran kaldık. Bizim sesimizi duyururcasına hazırlanan makalelerinizden çok memnun kaldık. Yazılarınızın başarısı ortada.

    12