Merzifonda Esnaflık Diye Bir Şey Kalmadı

  • admin

Gül Elektrik işletmecisi Feramuz Gül, küçük esnafın yaşama şansının çok zorlaştığını söyleyerek küçük esnaflık olayının bittiğini ifade etti.

1991 yılından beridir sektörün içinde olduğunu dile getiren Gül; “Çıraklıktan, çekirdekten yetiştim. Yılların verdiği bilgi ve birikimle işin ehliyim. Hem ustalık yapıyorum hem de elektrik malzemeleri satışı gerçekleştiriyorum” dedi.

Sektörün durgun olduğunu ifade eden Feramuz Gül, küçük esnafın sıkıntıları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Gül; “Piyasada kolay kolay para kazanılamıyor. Şahıslar evi direk kendileri yaptırmıyor. Müteahhit aracılığı ile yapılıyor. Müteahhitler de büyük firmalarla bu işi yapıyor. Küçük esnaf sıkıntıda. Küçük esnafın yaşama şansı çok zor” şeklinde konuştu.

‘YAŞI BEKLERKEN PRİM ÖDEMEK SIKINTI OLUYOR’

Yaşı dolan esnafın prim ödemesinin küçük esnafı yıprattığını belirten Feramuz Gül; “Küçük bir esnaf olarak beklentim; emekliliği dolan esnafların en azından yaş beklerken prim ödememesidir. Prim ödemek, küçük esnafı sıkıntıya sokuyor” diye konuştu.

‘YOKUŞBAŞI’NIN TEK YÖN OLMASI BİZİ SIKINTIYA SOKUYOR’

Yokuşbaşı’nın buradaki esnafların en büyük dertlerinden biri olduğunu dile getiren Gül; “Yokuşbaşı Caddesi’nin tek yön yapılması, bizi sıkıntıya sokuyor. Burası tek yön olduktan sonra esnaf tamamen bitti. Alışveriş yapan yok. Vatandaş arabasıyla alışveriş yapmaya geliyor geri dönmek için dolanıyor. Ayrıca arabaların tek yönden dolayı duraklama yapmaması da esnafı sıkıntıya sokuyor” cümlelerini kaydetti.

‘ÇIRAK BULSAK BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE GEZDİRECEĞİZ’

Çoğu sektörde olduğu gibi bu kendi sektöründe de çırak bulmanın zor olduğunu söyleyen Feramuz Gül; “Yani çırak bulsak başımızın üstünde gezdireceğiz. Çırak bulamamak biraz eğitim sisteminden de kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Haber: Emre ÇOBAN


ETİKETLER