Merzifon Saat Kulesi

  • admin
Merzifon Saat Kulesi.jpg
Kulesi

Yapı

Tipi: Saat Kulesi
Mimari Tarz: Osmanlı mimarisi
Konum: Merzifon, Amasya, Türkiye
Yapım: 1866
Yükseklik:
Mimar: Mehmet Memişoğlu Ebubekir

Merzifonun başlıca sembollerinden Saat kulesini bilmeyen Merzifonlu yoktur. Merzifonda bir sembolik yapı olarak bilinen saat kulesini bu haftaki yazımızda ele aldık bakalım neler varmış .Merzifon Saat Kulesi ’ni, Çelebi Sultan Mehmet, Mehmet Memişoğlu Ebubekir’e yaptırmıştır. Kuleyi 1866 yılında Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa tamir ettirmiştir.

15129061

Kule, Merzifon’un merkezinde bulunan Çelebi Mehmet Medresesi’nin giriş kapısının üzerinde bulunmaktadır. Kule iki kısımdan oluşmaktadır. Alt kısmı silindir şeklinde ve taştan yapılmış olup üzerinde etrafını saran üç halka ile süslenmiştir. Hatta saat kulesi üzerinde bir de şerefe yer almaktadır.Üst kısmında ise ahşaptan yapılmış, kare şekilli ve kubbeli saat kısmı bulunmaktadır. Bu kısımda her yöne yuvarlak saatler konulmuştur. Ayrıca, çanının sesi daha iyi duyulabilsin diye yine her yöne birer tane kemerli pencere yapılmıştır.

15368092772_bdc912bb70

Asıl gövde tuğladan silindirik bir yapıya sahipken saatin bulunduğu kısım ise köşeleri prizma şeklindedir. Kule üzerinde dört ayrı yöne bakan saatler yerleştirilmiştir.Merifon Saat Kulesi yapıldığı yıldan bugüne zamanı göstermeye devam etmektedir. 19. Yüzyılın Osmanlı ülkesinde ilk yapılan saat kuleleri arasında yer almaktadır.

2622935-merzifon-saat-kulesi


ETİKETLER