Merzifon Bulak Kalesi

 • admin

Merzifon’a bağlı Bulak Köyü yakınlarında bulunan Bulak Kalesi 1. Derece arkeolojik sit alanı ilan edildi.

İl Kültür Turizm Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, Merzifon’a bağlı Bulak köyü ile Gümüşhacıköy’e bağlı Koç, Eymir ve Keçi köyü arasında bulunan Bulak Kalesi’nin tescil edilerek 1. Derece arkeolojik sit alanı olarak tescillendiği kesin olarak onaylandı.

29747971

8. yüzyılın başlarında Merzifon ve civarı Arap akınlarına (Emevi) maruz kalmış, şehir kısa bir süre Arap hakimiyetinde kaldıktan sonra tekrar Bizans hakimiyetine geçmiştir.

Merzifon ovasına hakim olan ve Alıcık köyü yakınlarında bulunan bu bölgedeki ticaret yolu üzerinde yer alan Bulak Kalesi yol güvenliğini sağlamak için kurulmuştur.

11. yüzyılda bölge ile birlikte Merzifon da Danişmentlerin hakimiyetine girmiştir. Şehrin İslam hakimiyetine girmesiyle şehirdeki Bizans eserlerinin bir kısmının cami ve medreseye dönüştürüldüğü bilinmektedir.

12. yüzyılda Selçuklu egemenliğine (II. Kılıç Arslan zamanı) giren Merzifon şehri Anadolu’nun İlhanlılar hakimiyetine girmesiyle birlikte 14. Yüzyılda İlhanlı hakimiyetine girmiştir. Bu dönemde Merzifon ve havalisine yönetici olarak Moğol kökenli valiler tayin edilmiştir. İlhanlı Hükümdarı Ebu Sait Bahadırhan bu bölgenin idaresini Moğol Beyi Emir Çobanoğlu Demirtaş’a vermiştir. İlhanlı yönetiminden sonra bölge Eratna Beyliği hakimiyetime girmiştir (1335 – 1341). Eratna Beyi Şadgeldi Paşa Amasya ve Merzifon civarını da idaresi altına almışdaha sonra Şadgeldi Paşa’nın oğlu Emir Ahmet ile Kadı Burhaneddin arsında bir dizi savaşlarda sürekli el değişmiştir.

55372948

Bu Kadar güzel şaheserler ne yazıkki istenildiği gibi muhafaza edilemiyor örnek olarak Merzifon Doğan Sineması gibi İnşAllah bu güzel eserlerin değerini biliriz.


ETİKETLER

 • halis
  2 sene önce

  orda olmak vardı şimdi

  15
 • serdar
  2 sene önce

  bende almanyadanım zehra hanım neresindensiniz

  13
 • zehra
  2 sene önce

  ayy ne güzel çıkmış köyümün resimleri almanyadan selamlar

  13