Haşhaşlı Cevizli Merzifon Çöreği

  • admin

Merzifon yöremize ait olan haşhaşlı cevizli çörek, sadece sabah kahvaltıların da değil günün her öğününde tam ağzımıza layık harika bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor. Kültürel olarak bir çok farklı lezzet e sahip olan Merzifon’un bu güzel çöreğinin yapılması için gerekli malzemeleri şöyle sıralayabiliriz; hamuru için beş bardak un, bir adet yaş maya, yumurta sarısı, iki bardak ılık su. İç kısmı içinse; iki yüz elli gram ezilmiş haşhaş, iki yüz elli gram ceviz içi, zeytinyağı ve toz şeker.

Haşhaşlı cevizli çöreğimizin yapılışına geçersek;  bir tabağa mayayı, şekeri ve ılık suyumuzu karıştırarak bir süre beklemeye bırakalım. Sonrasında hamurumuzu yapmak için un, maya ve ılık suyu karıştırarak yoğuralım. Yoğurma işlemi bittikten sonra yarımHaşhaşlı Cevizli Merzifon Çöreği saat kadar bekletelim. Bu sırada iç malzememiz için cevizlerimizi ezdikten sonra cevizlerimizle beraber haşhaş ezmesini ve sürülebilecek zeytinyağını karıştıralım. Sonrasında dinlendirdiğimiz hamurumuzdan on tane beze ayıralım ve unlanmış tezgâh üzerine açalım. Açmaya başladığımız bezelerimizin içerisine haşhaş ezmesi harcımızı sürelim ve tüm bezeler için aynı işlemi tekrarlayalım. Arkasından üzerine harç sürdüğümüz bezelerimizi rulo yaparak, kendi etrafında döndürmek suretiyle tepsiye dizmeye başlayalım. Yarım saat üzerini bezle örterek dinlenmeye bırakalım. Arkasından yumurtalarımızın sarısını çırparak dilendirdiğimiz bezelerimize sürelim. Son olarak bezelerimiz fırında kızarıncaya kadar pişirelim. Afiyet olsun.

Haşhaşlı cevizli çöreğimiz doyurucu olmakla beraber vücudumuz içinde bir o kadar faydalı. İçerindeki haşhaş ve ceviz vücudu rahatlatıcı etkisiyle ağız yaralarınıza, içerdiği çok fazla sayıdaki lif miktarları ile kabızlık veya hazım problemlerinize, özü ile uyku ve insomnia, sahip olduğu linoleik asit bakımından kandaki kötü kolesterol riskini azaltmasıyla kalp sağlığınıza, içerdiği manganez ile kemik sağlığınıza, içerdiği kalsiyum demir ve bakır gibi minerallerle beyin ve sinir sisteminizi, yine içerdiği çinko ile bağışıklık sisteminizi ve hücre dayanıklılığınızı, cilt  enfeksiyonlarına karşı koruyucu ve etkili olduğu için cilt sağlığı ve güzelliğinize iyi gelmektedir. Vücut için gerekli olan enerjiyi yine içerisindeki omega üç asitleriyle sağlayabilirsiniz. İçerdiği oksalat ile böbrek taşı oluşumunu önleyici etkiye sahiptir.


ETİKETLER