HACI BEKTAŞ VELİ KÜLTÜR MERKEZİ’NİN TEMELİ ATILDI

  • admin

Nusratiye Mahallesi’nde gerçekleştirilen Kültür Merkezi’nin temel atma törenine Belediye Başkanı Alp Kargı’nın yanı sıra Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Cumhuriyet Halk Partisi Merzifon İlçe Başkanı Hasan Koparan, İYİ Parti Merzifon İlçe Başkanı Mustafa Kablan, TSO Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Dağdelen, TSO Meclis Başkanı Mustafa Atak, CHP Amasya Milletvekili Adayı Hüseyin Acar, Anadolu Kültür Vakfı Merzifon Şube Başkanı Hasan Güvenç, Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Cengiz Doğmuş, bazı Belediye Meclis Üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
Programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Merzifon Şube Başkanı Hasan Güvenç, birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, yapılacak olan ’ne herkesten katkı sunmasını istedi.
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ise yaptığı konuşmada, Vakfın kuruluşunun gayesinden bahsederek, “Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı kurulduğu günden bu yana Alevi Bektaşi toplumunun sorunlarını çözmek ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere, çok yönlü ve birçok alanda Türkiye çapında örgütlülüğü ile faaliyetlerde bulunmaktadır. Vakfımız Alevi Bektaşi yurttaşlarının inançları ile ilgili ihtiyaçlarını karşılamak ve sorunlarını çözmek üzere Türkiye çapında Cemevlerimizle tüm yurttaşlara hizmetler sunuyoruz. Ayrıca Alevi Bektaşi inancının, öğretisinin ve kültürünün yaratıcıları ve yolumuzun ışığı inanç önderlerimizi günümüzde yaşatmak, gelecek kuşaklara aktarmak, felsefeleri, görüşleri, hoşgörü ve akıl dolu inançları ile ülkemizin çok kültürlü, çok inançlı yapısının barış içerisinde sürdürülmesi için, anıyoruz ve anlatıyoruz” dedi.
Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı ise temeli atılan Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi ile Türkiye’ye model olacak bir çalışmayı gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Yapmış olduğumuz bu mesai ile Türkiye’ye model olacak bir çalışmanın temelini atmak için biraradayız. Göreve geldiğimizde halkımızın, canlarımızın Cemevi konusundaki taleplerini her zaman dikkate aldık. Yaptığımız her işin de hukuki bir zemine oturtulması için de çaba sarfettik. Bir işi yapıyormuş gibi gözüküp de askıda bırakmak istemedik” dedi.
Kültür Merkezi’nin hayırseverlerin katkıları ile tamamlanacağının altını çizen Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, “Buradaki yapılan iş A’dan Z’ye planlı, projeli ve hukuki zeminde olan bir çalışma. O yüzden vereceğiniz destek eskisinden daha fazla önem arzediyor. Belediye olarak arsasını verdik ama babamızın kesesinden vermedik. Sizden aldığımızı size veriyoruz. Hakettiğiniz bir çalışma. Burası sadece Alevi yurttaşlarımızın değil, merkezinde insan olan herkesin gelebileceği sağlıklı bir merkez haline getirmek hepimizin vazifesi” dedi.
Başkan Kargı, konuşmasının sonunda, temeli atılan Kültür Merkezi’ne katkı sunanlara teşekkür ederek, “Burasını sadece Belediye başkanı olarak değil, Meclis’te de oy çokluğu ile geçirdik. Herkese bu süreçte vereceği ve verdiği katkıya çok teşekkür ediyorum. Buranın inşaatını da kısa sürede sonlandırmak hepimizin vazifesi. Herkes taşın altına elini koyacak. Yaptığımız işler daha bitmedi, katkılarımız devam edecek. Herkes karınca kararınca bu desteği verdiği sürece bu işin altından kolayca kalkarız” ifadelerini kullandı.

nurettin değirmenci