Çeltek İşcilerinin Feryadı

  • admin

Yeni Çeltek Linyit İşletmesinde çalışan işçiler iki aydır alamadıkları maaşları ile birlikte, sözleşme gereği alamadıkları kişi başı 15 ton kömür ve 2013 yılında emekli edilenlerin alamadıkları tazminatlarını istediler.”Biz çalışanlar olarak kimseden hak etmediğimiz hiç bir şeyi istemiyoruz. Bizler kelle koltukta alın teri ile kazandığımız alacaklarımızın gününde ödenmesini istiyoruz. alın terini ekmeğine katık eden ve dünyanın en zor en tehlikeli işini yapan maden işçisine bu zulmü yapanları, Çeltek işçileri olarak unutmayacağız”dediler.

Gazetemizi ziyaret eden kapatılan işçi sendikası temsilcisi Cemil Güven, devlet yetkililerinden ve siyasilerden maden işçisine sahip çıkılmasını ve sorunlarına çözüm bulunmasını istedi. Güven, şuan işletmede 260 işçi ile 18 idari personelin istihdam edildiği,  60’a yakın maden işçisinin ise emekliliği hak etmesine rağmen tazminat alamama korkusu ile emekli olamadıklarını ifade etti.

Güven ayrıca şu konulara değindi; “2013 yılında işyeri kapasitesini artırıp 100-1500 kişiye istihdam sağlayacakların belirterek Yeni Çeltek Linyit İşletmesi A.Ş’ nin  Amasya’da bulunan yeni çeltek linyit işletmesi ton başına sadece 8 TL karşılığında rödevansla 35 yıllığına çalışan tüm işçilerin haklarıyla beraber kiralayan Soma Holding (Gürmin Enerji) daha geldikleri ilk ay içerisinde hiçbir gerekçe ve sebep belirtmeden 13 arkadaşımızı işten çıkarma girişiminde bulunmuşlardır.

2016 yılında Soma Holding’in Soma maden kazasından sonra ekonomik sebeplerden dolayı işçi ücretlerini TKİ tarafından ödenmeye başlandı. Soma Holding’e bağlı Gürmin Enerji A.Ş’ de kağıt üzerinde Soma Işıklar işletmesinde çalışıyormuş gibi gösterildi. Amaçları bir süre sonra gruplar halinde Manisa Soma’daki Işıklar ocağında çalıştırmak istemeleridir. İşçilere 2 ay olarak geçici süreli deyip, 2 aylık süre bittikten sonra herkese asıl işyeriniz olan Soma Işıklar Ocağına 1 hafta içerisinde göreve başlaması diyerek ihbarname gönderildi. İşçilerimiz eylem kararı aldı.

Yapılan eylemlerin sonlandırılması için ve bir çözüm bulunması amacıyla Sayın Enerji Bakanı Berat Albayrak ve o dönem Sosyal Güvenlik Bakanının talimatlarıyla görüşmeler yapılıp işçi arkadaşlarımızın Soma’ya gitme olayı engellenmiştir. Eylemler esnasında maden işçileri Sendikası Genel Merkez yönetiminden bu kapatma kararına şerh koyan yöneticimiz hariç başka yöneticimiz buradaki eylemlere destek olmamıştır.

İşçilerimizin en büyük sorunlarından olan emekli tazminatları işveren tarafından 4 taksitle ödeneği sözü üzerine 35 civarında işçi arkadaşımız emekliye ayrılmış ve sadece 1 taksit ödenmiştir. Geriye kalan miktar halen ödenmemiştir. Durum mahkemeye intikal etmiş ve halen devam etmektedir.

İşyerinde çalışmakta olan emeklilik şartlarını yerine getirmiş 50 kadar işçi arkadaşımız tazminat ödeme yapılmaksızın emekli edilmek istenmiştir. Sendika şubesi olarak, bu karara karşı durulmuş, tazminat ödenmeksizin emekli edilmeleri engellenmiştir.

2016-2017 tarihinde işverenden alacağımız iki buçuk maaş ve geçmiş dönemlere ait yakacak ve sosyal yardımlardan hiçbiri ödenmemiştir.  Bütün çabalarımıza rağmen çeltek işçisi evine ve çocuklarına bu bayramda şeker alamayacaktır. Çeltek işçisi işveren tarafından yoksulluğa ve açlığa mahkum edilirken sendika genel merkezi şubeyi kapatarak işçiyi işverenin kucağına atmıştır. Bu sorunlarımıza yıllar geçmesine rağmen bir çözüm bulunamamıştır”dedi.

son olarak Güven; “Biz çalışanlar olarak kimseden hak etmediğimiz hiç bir şeyi istemiyoruz. Bizler kelle koltukta alın teri ile kazandığımız alacaklarımızın gününde ödenmesini istiyoruz. alın terini ekmeğine katık eden ve dünyanın en zor en tehlikeli işini yapan maden işçisine bu zulmü yapanları, Çeltek işçileri olarak unutmayacağız”diyerek açıklamalarına son verdi.

merzifonolay


ETİKETLER