Amasya’nın Tarihi Yerleri ve Meşhur Yemekleri

amasyanın neyi meşhur
  • admin

Amasya’da adeta bir tarihi hazine yatıyor. İşte Amasya’nın gezilecek tarihi yerleri ve meşhur yemekleri

 

Amasya’nın Meşhur Yemekleri

Elması ile herkesin bildiği Amasya’nın meşhur yemekleri ise Şıngır Kebabı, Patlıcan Çullaması ve Çılbır Çorbası’dır. Çorba çeşidinin fazlalığıyla da dikkat çeken Amasya’nın diğer çorbaları ise Çatal Çorbası, Sakala Çarpan Çorbası ve Tarhana Çorbası’dır.

Amasya’nın Tarihi Yerleri

Kral Kaya Mezarları, Burmalı Minare Camii, Gümüşlü Camii, Gök Medrese Camii, Şirvanlı Azeriler Camii, Abide Hatun Camii Amasya’nın önde gelen tarihi yerleridir. Buraları Yörgüç Paşa Camii, Bayezid Paşa Camii, Fethiye Camii, Amasya Kalesi, Sofular Camii, Haliliye Medresesi, Torumtay Türbesi, Bimarhane (Darüşşifa), Sultan II. Bayezid Külliyesi, Bedesten, Halifet Gazi Kümbeti, Kapı Ağa (Büyük Ağa) Medresesi, Eski Hamam, Ezine Han, Taş Han takip etmektedir.

Amasya Kalesi

Amasya Şehri’ni ayaklarınızın altına almanızı sağlayan ve şehri kuşbaşı olarak izleyebileceğiniz Amasya Kalesi, büyüklüğü ve savunma hatlarıyla dikkat çekiyor. Bizanslılardan daha önceki zamanlara dayandığı tahmin edilen Amasya Kalesi’nin toplamda 7 savunma hattı bulunuyor. Tüm Amasya’yı doyasıya izleyebileceğiniz kaleye çıkış içinse araç yolunu kullanabilirsiniz. Turizm açısından oldukça önemli olan Amasya Kalesi’ne giden tek yolun toprak olmasıysa sizi üzüntüye uğratacak tek neden olacaktır.

Amasya Kalesi


ETİKETLER
BENZER İÇERİKLER